Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dziewczyny mówią

Zuzanna Bura, IV rok, Biofizyka

Zuzanna BuraMoją historię z Uniwersytetem Jagiellońskim zaczęłam w 2015 r. Tak oto rozpoczęła się moja przygoda z Biofizyką. Międzykierunkowy charakter niektórych zajęć pozwolił mi przez okres tych 5 lat poznać niezwykłych ludzi, jak i zarazem wymienić się z nimi wiedzą z różnych dziedzin. Kierunek ten wybrałam ze względu na jego praktyczny charakter. Urządzenia i metody badawcze, którymi zajmujemy się w naszym Instytucie, możecie dostrzec w życiu codziennym, nawet w szpitalach. Fizyka to nie tylko skomplikowane obliczenia i długie wzory.

Fizyka to tomografy komputerowe, magnetyczne rezonanse, elektrownie jądrowe, ultrasonografy czy radioterapie. Studia te pomagają nam uzyskać wkład w rozwój społeczeństw. A jeśli to wciąż mało, to warto wspomnieć, że pracować możecie na prawdziwych ludzkich tkankach lub samodzielnie wyhodować je sobie w laboratorium! Kierunki ścisłe nie muszą być nudne i odrealnione. Tutaj ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia (i niektóre prawa fizyczne!).

Daria Cegiełka, V rok, Studia Matematyczno-Przyrodnicze

Daria CegiełkaJuż od pierwszej klasy liceum wiedziałam, że moim marzeniem jest zostać naukowcem (kiedy to na wakacyjnym obozie po raz pierwszy zobaczyłam na własne oczy przejście helu w stan nadciekły).

Chciałam studiować fizykę i bardzo zależało mi, by jak najwcześniej zacząć prowadzić badania naukowe. Dlatego też wybrałam Studia Matematyczno-Przyrodnicze. Umożliwiają one nie tylko zindywidualizowanie swojego programu studiów, ale także pozwalają nawiązać kontakt z opiekunem naukowym.

Dzięki SMP mogłam pracować w nowoczesnym laboratorium już od pierwszego roku studiów i spełniać swoje naukowe marzenia.

Julia Chudzik, IV rok, Zaawansowane Materiały i Nanotechnologia

Julia ChudzikZaczynając przygodę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie nie podejrzewałam, że będę mogła zaczerpnąć wiedzę z tak wielu dziedzin. Interdyscyplinarność i otwartość na nowe pomysły nie mają tu granic. Dowolność działań i swoboda wyboru ścieżki naukowej są zdecydowanie ogromnym plusem.

Kolejnym jest indywidualne podejście do studenta podczas przeprowadzania badań do pracy licencjackiej i magisterskiej.

Studia te dają możliwość spojrzenia na świat z zupełnie nowej perspektywy i trenują umysł do samodzielnego i twórczego rozwiązywania naukowych problemów.

Joanna Hajduk, IV rok, Biofizyka

Joanna HajdukObecnie w Europie kobiety stanowią jedynie 1/3 naukowców. Dlatego uważam, że warto zmienić stereotypowy pogląd, że nauki ścisłe są trudne i lepsze dla mężczyzn.


Nauka może być fascynującą przygodą, zapewniającą ogromne możliwości rozwoju. Postęp w nauce oznacza nowe metody leczenia chorób, poprawienie poziomu życia człowieka czy lepsze możliwości ochrony środowiska.

Biofizyka jest kierunkiem interdyscyplinarnym, połączniem dziedzin medycznej i fizycznej. Studiując ten kierunek można dowiedzieć się jak bezinwazyjnie zajrzeć do ludzkiego ciała, w jaki sposób hoduje się komórki, jak zobaczyć obiekty nanometrowe, a także jak stworzyć własny program do rozpoznawania twarzy.

Na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej już na studiach pierwszego stopnia można współpracować z wybranym zakładem i prowadzić badania w interesującej nas dziedzinie. Ponadto prężenie działające Koło Naukowe zapewnia dodatkowe możliwości rozwoju dla aktywnych studentów

Oleksandra Kovalska, III rok, Fizyka

Oleksandra KovalskaWiceprezes ds. naukowych Naukowego Koła Fizyków UJ


Studiowanie fizyki jest wyzwaniem dla każdego, kto tego się podejmuje. Zrozumienie praw, które rządzą światem dookoła nas, wymaga myślenia abstrakcyjnego i wyjątkowej umiejętności do wykrywania związków pomiędzy zjawiskami, które na pierwszy rzut oka wydają się być zupełnie niepowiązane. Niemniej jednak, mogę z pewnością powiedzieć, że żaden z nas nie posiadał tych zdolności zaczynając naukę na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Jak w takim razie stwierdzić, czy ktoś nadaje się do bycia fizykiem? Nie ma żadnego jednoznacznego kryterium, które by rozstrzygało tę kwestię. Jest to pytanie, które zadaje sobie każda osoba, niezależnie od tego, ile lat zajmuje się fizyką.

Po trzech latach studiów jednej rzeczy jestem pewna: do fizyki nie da się zmusić, trzeba ją pokochać całym sercem. Bo miłość do nauki jest wiecznym silnikiem napędzającym nasz Wydział. Jest wyczuwalna w każdej rozmowie, podczas każdego wykładu, kiedy widzę uśmiech prowadzącego i zapał w oczach studentów, którego nie da się z niczym pomylić. Studiowanie fizyki jest niewątpliwie wyzwaniem dla każdego... ale dla niektórych jest niesamowitym doświadczeniem, zmieniającym światopogląd w sposób nieodwracalny.

Katarzyna Sęk, III rok, Fizyka

Katarzyna SękWiele osób odradzało mi studiowanie fizyki, jednak zaryzykowanie się opłacało. To na tym kierunku poznałam cudownych, ciekawych ludzi, którzy nie szczędzą czasu, by pomóc w rozwiązywaniu problemów naukowych i nie tylko.


Nauczyłam się szacunku do nauki, obserwując dydaktyków z prawdziwą pasją, którzy z fascynacją opisują otaczający nas świat i pokazują piękno ukryte w równaniach i skalach nieosiągalnych dla ludzkiego wzroku.

Otrzymałam szereg możliwości, na czele z rozległym wykształceniem, możliwością ciekawych praktyk, czy współpracy z zespołem naukowym. Pewne jest też to, że nie można tu narzekać na nudę, szczególnie jeśli należy się do koła NKF.

Anita Sołtys, IV rok, Informatyka Stosowana

Anita SołtysKiedy ludzie słyszą, że studiuję informatykę, przeważnie uważają, że jest to wielkie wyzwanie, zwłaszcza dla kobiety. Tymczasem studiowanie Produkcji Gier Wideo było jedną z najlepszych decyzji mojego życia. Jest to idealnie połączenie mojej pasji z zabawą i nauką.


Studia dały mi okazję do udziału w licznych interesujących projektach oraz uczestnictwo w niesamowitych wydarzeniach.

Dodatkowo możliwość bycia członkiem kół naukowych i organizacji studenckich sprawiła, że poznałam wielu ciekawych ludzi oraz sama mogłam wcielić się w organizatora różnych wydarzeń.

Mimo że czasami było ciężko, nigdy nie żałowałam wybranej przeze mnie ścieżki i zamierzam dalej się rozwijać.