O akcji "Dziewczyny do ścisłych!"

23 kwietnia 2020 roku odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn, którego celem jest zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do studiowania na kierunkach technicznych, inżynierskich i ścisłych. Będzie to kulminacyjny punkt tegorocznej edycji akcji „Dziewczyny na politechniki!" i jej młodszej siostry – „Dziewczyny do ścisłych!". Ich organizatorami są Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) i Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

Idea projektu narodziła się w roku 2006. Od tamtego czasu popularność uczelni technicznych wśród uczennic szkół ponadgimnazjalnych znacznie wzrosła.

W czasach, kiedy kultura innowacji ma coraz większe znaczenie, nauka i technologia potrzebują kobiet. Innowacja jest konieczna dla budowania społeczeństwa i gospodarki opartych o wiedzę i ukierunkowanych na globalną konkurencyjność. Udział kobiet w tym procesie jest jednym z kluczowych warunków jego powodzenia. Absolwentki kierunków technicznych i ścisłych muszą mieć swój wkład w tworzenie nowych rozwiązań w obszarze naukowo-technologicznym, bo ich potencjał i kreatywność są istotne dla innowacyjności kraju.

Podczas Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Dla Dziewczyn kobiety pracujące naukowo na uczelniach, studentki i absolwentki spotykają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Zapraszają dziewczyny do zwiedzania laboratoriów, organizują dla nich warsztaty, wykłady i pokazy – dają szansę dotknięcia tego, nad czym pracuje się na kierunkach technicznych i ścisłych. W działaniach Dnia Otwartego uczestniczą rektorzy uczelni technicznych, którzy podkreślają, że kobiety doskonale radzą sobie na kierunkach uznawanych tradycyjnie za „męskie”.

W tegorocznej edycji akcji „Dziewczyny do ścisłych!" udział wezmą następujące wydziały uniwersytetów:

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego

Akcja „Dziewczyny na politechniki!" reprezentowana będzie przez uczelnie:

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Białostocka, Politechnika Częstochowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Lubelska, Politechnika Łódzka, Politechnika Opolska, Politechnika Poznańska, Politechnika Śląska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Wojskowa Akademia Techniczna, Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.