25 kwietnia 2013 r., 10.00-15.00

Wykłady

12.00 – 12.15 - otwarcie Dnia Otwartego Wydziału i rozpoczęcie cyklu wykładów przez dr. hab. Zdzisława Goldę, prodziekana ds. promocji i rozwoju

12.15 – 12.45 - Nowe problemy i wyzwania fizyki w XXI wieku, prof. dr hab. Ewa Gudowska-Nowak

13.00 – 13.07 – emisja filmu Gry poważne

O grach poważnych mających zastosowanie w militariach i medycynie, zwłaszcza w procesie leczenia dzieci oraz diagnostyce chorób opowiadają naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reprezentanci Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

13.15 – 13.45Największe osiągnięcia medycyny ,  mgr Grzegorz Brzezinka

14.00 – 14.06 – emisja filmu Interfejs mózg-komputer

Interfejs mózg-komputer pozwala na bezpośrednią komunikację pomiędzy mózgiem a odpowiednim urządzeniem zewnętrznym. Oznacza to możliwość sterowania urządzeniami za pomocą myśli. Celem badań nad interfejsem mózg-komputer jest usprawnienie lub naprawa ludzkich zmysłów albo czynności ruchowych. O interfejsie opowiadają naukowcy Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

14.15 – 14.45 Kto kradnie neutrina słoneczne?, prof. dr hab. Michał Praszałowicz

Na zakończenie cyklu wykładów emisja najnowszego filmu promującego Uniwersytet Jagielloński - Jagiellonix.

Interaktywne pokazy doświadczeń fizycznych i nowych technologii

• Roboty Lego Mindstorms
  • Interfejs Mózg-Komputer
  • Szybki retusz fotografii
  • Drukarka 3D
  • Robot podwodny
  • Mapper promieniowania
  • Eksperyment Łańcuchowy
  • Elektrokardiografia (EKG)
  • Pulsoksymetr
  • Pomiar tkanki tłuszczowej
  • Elektrostymulacja TENS
  • Dynamometr
  • Ciśnieniomierz
  • Lewitacja
  • Prąd z warzyw i owoców
  • Świat barw:
    • kalejdoskop
    • pryzmaty
    • tworzenie tęczy
    • obrazy stereoskopowe
    • złudzenia optyczne
  • Balonik podwodny
  • Napęd mydlany
  • Magic sand
  • Obrazy spod mikroskopów AFM SEM i innych
  • Obserwacja Słońca przez teleskop z filtrem H-Alpha
  • Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej

Dziewczyny mówią

Dominika Gnatek, III rok, Zaawansowane Materiały i Nanotechnologia

Dominika GnatekZaawansowane Materiały i Nanotechnologia to najmłodszy i najszybciej  rozwijający się kierunek ścisły, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Łączy w sobie fascynujące problemy fizyki i chemii, pozwala nie tylko  poznać rzeczywistość świata w skali nano oraz różne metody badań  materiałów, ale także zaangażować się w aktualnie prowadzone pomiary  nowoczesnych, niezbadanych dotąd związków chemicznych. Nasza praca nie  polega na rozważaniach teoretycznych, lecz na wyciąganiu wniosków na  podstawie przeprowadzonych doświadczeń i porównywania ich z  wyprowadzeniami teoretycznymi lub modelowaniem molekularnym.

Wszystko to brzmi pięknie, ale jak jest w rzeczywistości? Aby móc  rozważać zagadnienia związane z pracą w nanoskali należy poznać prawa  panujące w świecie kwantowym. Dlatego nie należy być rozczarowanym kiedy  program nauki wymaga poznania podstawowych dziedzin fizyki i chemii  przed zajęciem się mechaniką i chemią kwantową czy modelowaniem  molekularnym. Mimo to, moim zdaniem, warto u nas studiować. Bawimy się  aparaturą o jakiej przeciętnym studentom się nawet nie śniło. Studia  uczą nas przede wszystkim myśleć nieschematycznie, co jest ważne w  branży jaką tworzą nasi młodzi absolwenci. Ogromna wiedza jaką można  zdobyć i jej praktyczne zastosowanie jest dodatkowym atutem, który  pozwala osiągnąć sukces naukowy i finansowy.

Aleksandra Radko, II rok, Zaawansowane Materiały i Nanotechnologia

Aleksandra RadkoStudiuję Zaawansowane Materiały i Nanotechnologię na Uniwersytecie Jagiellońskim już drugi rok i coraz bardziej podobają mi się te studia :) Najciekawszym elementem są moim zdaniem zajęcia praktyczne: pracownie i laboratoria. Uwielbiam zajęcia laboratoryjne, bo tam wszystko może się zdarzyć i to ode mnie w dużej mierze zależy, czy eksperyment zakończy się sukcesem.

W przyszłości chciałabym zajmować się wykorzystywaniem rozwiązań dostarczanych przez nanotechnologię w medycynie. I stworzyć nieodpryskujący i niezdzieralny lakier do paznokci :D